Skúsenosti s návratom

pomoc migrantom po návrate domov Kata zo Srbska

Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov. V tom čase žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, napriek tomu to nestačilo a finančné problémy sa zväčšovali. Mama jej pomôcť nevedela, pretože na celú domácnosť bola sama.

Správu o možnosti zarobiť si na Slovensku Kata v tejto situácii privítala. Vďaka práci v zahraničí by mala šancu našetriť si na školu a pomôcť finančne aj mame.

Jej očakávania sa však po príchode na Slovensko nenaplnili. Ocitla sa tu bez platného povolenia na pobyt a v prípade návratu by ju doma čakala tá istá situácia. Nedokončená škola a mama, ktorá dúfala vo finančnú pomoc od dcéry.

V zložitom rozpoložení Kata ocenila ponuku IOM Slovensko. Tá jej poskytla pomoc s návratom do Srbska. Zároveň Kata požiadala aj o pomoc po návrate domov. Pri rozmýšľaní, čo bude robiť po návrat, však videla viac otáznikov ako odpovedí. Má dokončiť pôvodnú vysokú školu, alebo začať inú školu s perspektívou rýchlejšieho ukončenia? Navyše, stále ostával problém s financovaním štúdia.

Po návrate domov a konzultáciách s misiou IOM v Belehrade Katine plány začali nadobúdať konkrétne črty. Rozhodla sa investovať do svojho vzdelania kratším odborným štúdiom. Z tohto dôvodu si vybrala kurz programovania webových stránok. Kurz sa začínal na jar a nemusela tak naň čakať do jesene, ako v prípade vysokoškolského štúdia. Na kurze mohla tiež zistiť, či ju bude programovanie baviť a či sa mu bude venovať aj v budúcnosti.

„S pomocou IOM som sa mohla prihlásiť na kurz webdizajnu, kúpiť si učebnice o programovaní a vybavenie na štúdium. Vďaka tomu sa môžem teraz sústrediť na hľadanie práce, ktorá ma uživí a podporím finančne aj moju rodinu.“

Katu webový dizajn natoľko očaril, že po kurze tvorby stránok HTML sa rozhodla pokračovať kurzom programovacieho jazyka JAVA. Po jeho ukončení zvažuje ďalší nadstavbový kurz.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Shota z Gruzínska: Využili sme príležitosť, ktorá nám úplne zmenila život

Aj Shota sa rozhodol hľadať lepšie platenú prácu v zahraničí a privyrobiť si tak peniaze pre svoju rozrastajúcu sa rodinu. Prisľúbili mu prácu v automobilke, preto neváhal a pricestoval na Slovensko.
čítaj ďalej…

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.
čítaj ďalej…