Skúsenosti s návratom

pomoc migrantom po návrate domov Kata zo Srbska

Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a ktorí sa rozhodli využiť pomoc aj po návrate domov.

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov. V tom čase žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, napriek tomu to nestačilo a finančné problémy sa zväčšovali. Mama jej pomôcť nevedela, pretože na celú domácnosť bola sama.

Správu o možnosti zarobiť si na Slovensku Kata v tejto situácii privítala. Vďaka práci v zahraničí by mala šancu našetriť si na školu a pomôcť finančne aj mame.

Jej očakávania sa však po príchode na Slovensko nenaplnili. Ocitla sa tu bez platného povolenia na pobyt a v prípade návratu by ju doma čakala tá istá situácia. Nedokončená škola a mama, ktorá dúfala vo finančnú pomoc od dcéry.

V zložitom rozpoložení Kata ocenila ponuku IOM Slovensko. Tá jej poskytla pomoc s návratom do Srbska. Zároveň Kata požiadala aj o pomoc po návrate domov. Pri rozmýšľaní, čo bude robiť po návrat, však videla viac otáznikov ako odpovedí. Má dokončiť pôvodnú vysokú školu, alebo začať inú školu s perspektívou rýchlejšieho ukončenia? Stále však ostával problém s financovaním štúdia.

Po návrate domov a konzultáciách s misiou IOM v Belehrade Katine plány začali nadobúdať konkrétne črty. Rozhodla sa investovať do svojho vzdelania kratším odborným štúdiom a vybrala si kurz programovania webových stránok. Kurz sa začínal na jar a nemusela tak naň čakať do jesene, ako v prípade vysokoškolského štúdia. Na kurze mohla tiež zistiť, či ju bude programovanie baviť a či sa bude tvorbe webových stránok venovať aj v budúcnosti.

„S pomocou IOM som sa mohla prihlásiť na kurz webdizajnu, kúpiť si učebnice o programovaní a vybavenie na štúdium. Vďaka tomu sa môžem teraz sústrediť na hľadanie práce, ktorá ma uživí a podporím finančne aj moju rodinu.“

Katu webový dizajn natoľko očaril, že po kurze tvorby stránok HTML sa rozhodla pokračovať kurzom programovacieho jazyka JAVA. Po jeho ukončení zvažuje ďalší nadstavbový kurz.

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Ahmad z Afganistanu: V obchode s obuvou som pracoval už na strednej škole

Pán Ahmad Abassi sa v čase dospievania pustil do štúdia na strednej škole. Snažil sa získať peniaze na štúdiá ako brigádnik v obchode s obuvou.
čítaj ďalej…

Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Emre z Gruzínska získal v roku 2015, štipendium na univerzite v Bratislave. Štipendium ani príležitostné brigády nedokázali pokryť jeho životné náklady.
čítaj ďalej…