Skúsenosti s návratom

Shota with family from Georgia

Shota z Gruzínska: Využili sme príležitosť, ktorá nám úplne zmenila život

Obec Tskaltubo v strednej časti Gruzínska je známa svojimi zelenými údoliami a prameňmi minerálnej vody. Práve sem sa presťahoval Shota s rodinou po návrate zo Slovenska, v čase, keď sa po svete začala šíriť pandémia koronavírusu. Shota s manželkou majú malé hospodárstvo, práca na vlastnej farme a mladá rodina ich úplne zamestnáva.

Prečo sa Shota pred vyše rokom obrátil na IOM s prosbou o pomoc?

Aj Shota sa v minulosti rozhodol hľadať lepšie platenú prácu v zahraničí a privyrobiť si tak peniaze pre svoju rozrastajúcu sa rodinu. Prisľúbili mu prácu v automobilke, preto neváhal a pricestoval na Slovensko. Sľúbená práca však nevyšla a Shota si musel nájsť iného zamestnávateľa, aby získal prácu a peniaze pre svoju rodinu.

Po niekoľkých týždňoch polícia pri kontrole zistila, že Shota nemá platné doklady. Krajinu musel opustiť skôr, ako stihol niečo zarobiť. Ostal bez práce a bez peňazí.

Nemal som žiadne vlastné prostriedky na návrat domov. Môj zamestnávateľ mi poradil kontaktovať IOM.

Pracovníci IOM mu zabezpečili stravu počas prípravy na návrat. Tiež mu zakúpili letenku do Gruzínska a cestovný lístok až do miesta jeho bydliska. Navyše, v deň odletu dostal Shota vreckové, aby si mohol bezprostredne po návrate domov zabezpečiť základné potreby. V zhoršujúcej sa pandemickej situácii sa podarilo uskutočniť jeho návrat tesne pred uzavretím medzinárodných letísk. Shota mal veľké šťastie, aj keď doma ho čakala neľahká situácia.

Žiadna práca, začiatok pandémie a nový prírastok do rodiny. Shota sa rozhodol presťahovať s rodinou na vidiek, napriek tomu, že nemali žiaden plán. V tomto čase prišla ďalšia pomoc od IOM a Shota sa ju rozhodol využiť.

Shota feeding pigs in Georgia

Napriek tomu, že vyštudoval poľnohospodárstvo, nikdy sa tejto oblasti nevenoval. Ponuku od IOM však Shota vnímal aj ako príležitosť využiť svoje vzdelanie a rozhodol sa začať chovať ošípané.

IOM mu v rámci reintegračnej pomoci zakúpila mladé prasiatka a potrebné krmivo. Z jednoduchého nápadu vznikla rodinná farma a aj keď im teraz chov ošípaných pokryje len základné náklady, radi by svoje hospodárstvo rozšírili. Tejto práci aj s manželkou venujú všetok svoj čas, ktorý popri dvoch deťoch majú.

Jeho manželka je presvedčená, že sa im to podarí. A čo odkazuje všetkým migrantom, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii ako jej manžel?

Dozviete sa v príbehu:

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM, v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Skúsenosti s návratom


Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Emre z Gruzínska získal v roku 2015, štipendium na univerzite v Bratislave. Štipendium ani príležitostné brigády nedokázali pokryť jeho životné náklady.
čítaj ďalej…