Skúsenosti s návratom

Ivan from Ukraine

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.

Na začiatku svojho príbehu Ivan pricestoval na Slovensko za prácou, vďaka ktorej mal zarobiť viac ako doma na Ukrajine. Vďaka svojim pracovným skúsenostiam a jazykovým schopnostiam si zakrátko našiel zamestnanie prostredníctvom pracovnej agentúry.

Po čase Ivan na odporúčanie agentúry zmenil zamestnávateľa a bydlisko. Agentúra o tejto zmene však úrady neinformovala. Ivanovi tým zaniklo povolenie na pobyt, bol vyhostený zo Slovenska so zákazom vstupu do EÚ. V krátkom čase preto musel opustiť Slovensko. Od svojho známeho sa dozvedel o programe asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, v ktorom IOM asistuje migrantom bez povolenia na pobyt pri návrate zo Slovenska domov a požiadal IOM o pomoc.

Ivan sa po návrate na Ukrajinu ocitol v ďalšej komplikovanej situácii. Nemal kde bývať, jeho matka žila v menšom prenajatom byte a iných príbuzných v krajine nemal. Preto požiadal IOM aj o pomoc s dočasným ubytovaním. Nebolo to ľahké nájsť, dopyt po bytoch v jeho meste bol vysoký, no po prvotných ťažkostiach sa to Ivanovi podarilo. IOM mu zaplatila nájom na prvých sedem mesiacov po návrate domov a získal tak dostatočný čas na hľadanie práce, ktorá mu zabezpečí vlastný príjem.

Ivan sa ďalej rozhodol investovať do svojej kvalifikácie a s ďalšou podporou IOM na vzdelávanie absolvoval vodičský kurz. Po ňom sa zamestnal ako operátor vysokozdvižného vozíka a zo mzdy si dokáže zaplatiť nájomné aj životné náklady. Ivan naďalej pracuje na svojom vzdelaní, v práci chce postúpiť na vyššiu pozíciu a získať vyšší príjem. Ak sa situácia v dôsledku pandémie nezhorší, v budúcnosti by mal zarobiť približne rovnako, ako sa mu to darilo na Slovensku.

Pomoc IOM presne naplnila moje potreby – po návrate som najviac potreboval ubytovanie a prácu. Teraz som zamestnaný a žijem v prenajatom byte.

( Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Anna a Fedir z Ukrajiny: Vydýchli sme si, konečne nás už nebude trápiť zatekajúca strecha

Manželia z Ukrajiny žijú v staršom rodinnom dome v hornatej Ivano-frankivskej oblasti. Kvôli svojej polohe je dom často ťažko skúšaný množstvom dažďa a snehu. Rodinu dlhodobo trápila zatekajúca strecha, cez ktorú im voda ničila steny a strop.
čítaj ďalej…

Yuliya z Ukrajiny: Chcem využiť šancu a začať nový život

Yuliya opustila svoj domov na Ukrajine, keď mala 20 rokov. Za jej odchodom boli rodinné dôvody, túžba osamostatniť sa a aj si zarobiť v zahraničí.
čítaj ďalej…