Skúsenosti s návratom

Yuliya z Ukrajiny: Chcem využiť šancu a začať nový život

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Yuliya opustila svoj domov na Ukrajine, keď mala 20 rokov. Za jej odchodom boli rodinné dôvody, túžba osamostatniť sa a aj si zarobiť v zahraničí. Mimo domova strávila 10 rokov v rôznych krajinách. Z toho väčšinu času prežila práve na Slovensku, kde sa jej príležitostne podarilo pracovať ako pomocná sila.

Kvôli obavám o svoju bezpečnosť sa Yuliya rozhodla vrátiť sa na Ukrajinu a začať svoj život od znova v Kyjeve. Yuliya kontaktovala IOM na Slovensku, ktorá jej okamžite pomohla. Do odchodu zo Slovenska jej zabezpečila chránené ubytovanie, jedlo a pomohla vrátiť sa na Ukrajinu. Ešte pred odchodom Yuliya spolu s IOM vypracovala plán pomoci, ktorú mohla využiť po návrate domov.

Ihneď po návrate na Ukrajinu Yuliya vyhľadala IOM v Kyjeve. V spolupráci s jej pracovníkmi začala aktívne riešiť ubytovanie, prácu a nové doklady totožnosti. IOM jej v rámci naplánovanej reintegračnej pomoci zaplatila kadernícky kurz, ktorý začala navštevovať už mesiac po návrate. IOM jej tiež zabezpečila dočasné ubytovanie, pomohla s vybavením nových dokladov totožnosti, zakúpila študijné materiály a preplatila dopravu na miesto kurzu. Takto sa mohla plne sústrediť na hľadanie si zamestnania.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.
čítaj ďalej…

Anna a Fedir z Ukrajiny: Vydýchli sme si, konečne nás už nebude trápiť zatekajúca strecha

Manželia z Ukrajiny žijú v staršom rodinnom dome v hornatej Ivano-frankivskej oblasti. Kvôli svojej polohe je dom často ťažko skúšaný množstvom dažďa a snehu. Rodinu dlhodobo trápila zatekajúca strecha, cez ktorú im voda ničila steny a strop.
čítaj ďalej…