Skúsenosti s návratom

strecha domu pred a po oprave

Anna a Fedir z Ukrajiny: Vydýchli sme si, konečne nás už nebude trápiť zatekajúca strecha

Manželia z Ukrajiny žijú v staršom rodinnom dome v hornatej Ivano-frankivskej oblasti. Kvôli svojej polohe je dom často ťažko skúšaný množstvom dažďa a snehu. Rodinu dlhodobo trápila zatekajúca strecha, cez ktorú im voda ničila steny a strop.

Pán Fedir pracuje v miestne škole a pani Anna je na invalidnom dôchodku. Zo svojich nízkych príjmov si na opravu strechy nemohli našetriť. Okrem toho sa pani Anna stará aj o svoju chorú matku, čo stojí ďalšie nemalé výdavky. Aj preto sa rozhodli využiť lákavú ponuku, aby si privyrobili v zahraničí.

Tento plán však nedopadol podľa ich očakávaní – agentúra, cez ktorú sa na Slovensku zamestnali, nenahlásila zmenu ich zamestnávateľa a pri úradnej kontrole nový zamestnávateľ nevedel predložiť doklady o ich zamestnaní. Manželia museli podľa zákona opustiť Slovensko skôr, ako pôvodne zamýšľali.

Na Ukrajinu sa vrátili s pomocou IOM, ktorá poskytuje navrátilcom aj ďalšiu asistenciu, aby zlepšila kvalitu života migrantov po návrate domov. Manželia Fedir a Anna spoločne s pracovníkom IOM na Ukrajine pripravili plán na opravu strechy. IOM na to nakúpila manželom nové škridle a ďalší materiál. Keď to konečne počasie dovolilo, rodina si zaplatila robotníkov, ktorí im strechu opravili.

Vďaka pomoci manželia získali kvalitnú strechu nad hlavou a nemusia už na ňu hľadať ďalšie alternatívy privyrobenia si s nejasným výsledkom.

Moj manžel na začiatku neveril, že sa to podarí. Naša túžba po novej streche sa premenila na skutočnosť a my sme veľmi štastní a spokojní.“

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.
čítaj ďalej…

Yuliya z Ukrajiny: Chcem využiť šancu a začať nový život

Yuliya opustila svoj domov na Ukrajine, keď mala 20 rokov. Za jej odchodom boli rodinné dôvody, túžba osamostatniť sa a aj si zarobiť v zahraničí.
čítaj ďalej…