Skúsenosti s návratom

pomoc IOM migrantom po návrate domov Vietnam krajčírska dielňa

Chien z Vietnamu: Založenie krajčírskej dielne

Pán Chien je jedným z vietnamských robotníkov, ktorí prišli na Slovensko za prácou.

Tu sa zamestnal ako murár, skúsenosti s touto prácou už mal aj z domovskej krajiny. Po dvoch rokoch v dôsledku svetovej hospodárskej krízy však o prácu prišiel a bol nútený opustiť územie Slovenska. IOM mu pomohla s jeho plánom otvoriť si vo Vietname krajčírsku dielňu, ktorá by pomohla jemu a potenciálne priniesla prácu do regiónu v mieste jeho pôsobenia.
Pán Chien získal od IOM reintegračnú pomoc formou zakúpenia šijacích strojov a sám prispel k nákupu ďalších šijacích a obrubovacích strojov. Podľa monitoringu je krajčírska dielňa v prevádzke, poskytla prácu jemu a ďalším 10 pracovníkom.
Realizácia tejto reintegračnej pomoci predstavuje príklad, kedy môže mať pomoc jednému migrantovi pozitívny dopad na širšiu komunitu v jeho domovskej krajine.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

My z Vietnamu: Som šťastná, že som sa mohla vrátiť k svojim deťom

Pani My opustila Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil.
čítaj ďalej…

Xuan Quynh z Vietnamu: Išiel som za prácou, aby som pomohol rodine

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. Pôvodne chcel ísť za prácou do Veľkej Británie, aby zarobil peniaze pre svoju rodinu.
čítaj ďalej…