Skúsenosti s návratom

pomoc migrantom po návrate domoc My z Vietnamu

My z Vietnamu: Som šťastná, že som sa mohla vrátiť k svojim deťom

Pani My opustila Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil. „Na vlastné podnikanie som nemala dostatok peňazí ani skúseností,“ hovorí.

Život v Rusku bol pre ňu ťažký. Náklady na školu pre syna boli vysoké a plat vo fabrike nízky. „Moja sesternica ma zavolala na Slovensko,“ spomína. „Sľúbila mi vyšší plat, no po príchode som zistila, že mi klamala. Vedela, že mám rada deti a chcela, aby som jej pomáhala so starostlivosťou o vnúčatá,“ dodáva.

Slovenskú hranicu prekročila nelegálne.

„Bola som bez dokladov, bez podpory rodiny,“ spomína. „Veľmi som svoje rozhodnutie oľutovala.“

Obrátila sa na IOM, s pomocou ktorej sa jej bezpečne podarilo vrátiť domov.

Po návrate jej IOM pomohla s dočasným ubytovaním, aby mala prvé mesiace vo Vietname kde bývať. Následne starostlivosť o matku prevzali jej deti. Kúpili dom, v ktorom má svoju izbu a zvyšok môže prenajímať. Dnes dospelé deti sú vďačné za podporu, vďaka ktorej sa ich mama mohla vrátiť a žiť s nimi. „Niekedy bola pri spomienke na svoje zážitky rozrušená. Najdôležitejšie však je, že sa vrátila v poriadku,“ hovoria. „Nechceme, aby od nás viac odišla.“

Pozrite si dokumentárny film o príbehu pani My (film zo série Príbehy migrantov po návrate domov):

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Xuan Quynh z Vietnamu: Išiel som za prácou, aby som pomohol rodine

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. Pôvodne chcel ísť za prácou do Veľkej Británie, aby zarobil peniaze pre svoju rodinu.
čítaj ďalej…

Phuong z Vietnamu: S vlastným malotraktorom už dokážame obrobiť polia sami

Pani Phuong v roku 2017 opustila rodnú provinciu Ha Tinh, ktorá pre náročné prírodné podmienky patrí k najchudobnejším provinciám vo Vietname.
čítaj ďalej…