Skúsenosti s návratom

Pomoc migrantom po návrate domov Vietnam

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Kvôli sprostredkovaniu práce sa zadĺžil a podnik pre ekonomickú krízu neskôr zatvorili. Vtedy sa ocitol v situácii kedy nemohol ostať na Slovensku. Na cestu domov však nemal peniaze. „Keď mi vypršala platnosť povolenia na pobyt, privyrábal som si načierno prácou na stavbe či v reštaurácii. Nemohol som pracovať, cestovať ani nakupovať bez strachu zo zatknutia“.

Situáciu mu sťažovalo aj odlúčenie od rodiny. „Keď som emigroval, môj syn bol ešte veľmi malý. Každý deň sa ma po telefóne pýtal, kedy sa vrátim,“ hovorí. Vtedy sa rozhodol, že sa napriek veľkým dlhom musí vrátiť do Vietnamu. S pomocou známeho sa obrátil na IOM, ktorá mu uhradila náklady na návrat domov a poskytla ďalšiu podporu. Vďaka nej mohol začať hospodáriť:

„Bola to pre mňa cenná pomoc,“ hovorí Minh.

Po návrate do domoviny chcel najprv pracovať ako taxikár, nakoniec sa však rozhodol venovať farmárčeniu. A tak si dnes na živobytie so ženou zarábajú chovom hydiny a predajom vypestovaného ovocia. „Nemám toho veľa, ale som rád, že som doma a môžem sa venovať mojim deťom.“

Pozrite si dokumentárny film o príbehu Minha (film zo série Príbehy migrantov po návrate domov):

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Viac krátkych dokumentárnych filmov nájdete v sekcii Videá: avr.iom.sk/videa/

Skúsenosti s návratom


My z Vietnamu: Som šťastná, že som sa mohla vrátiť k svojim deťom

Pani My opustila Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil.
čítaj ďalej…

Xuan Quynh z Vietnamu: Išiel som za prácou, aby som pomohol rodine

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. Pôvodne chcel ísť za prácou do Veľkej Británie, aby zarobil peniaze pre svoju rodinu.
čítaj ďalej…

Phuong z Vietnamu: S vlastným malotraktorom už dokážame obrobiť polia sami

Pani Phuong v roku 2017 opustila rodnú provinciu Ha Tinh, ktorá pre náročné prírodné podmienky patrí k najchudobnejším provinciám vo Vietname.
čítaj ďalej…