Skúsenosti s návratom

pomoc migrantom po návrate domov Vitalie z Moldavska

Vitalie z Moldavska: Každému by mali pomôcť

Pán Vitalie odišiel za prácou na Slovensko z juhovýchodu Moldavska, ktoré patrí medzi priemyselne najmenej rozvinuté a najchudobnejšie krajiny Európy. Na Slovensku žil dva mesiace bez povolenia na pobyt, nemohol si nájsť prácu a rozhodol sa pre návrat domov, s ktorým mu IOM pomohla. Po návrate mu IOM poskytla finančnú podporu, s ktorou mohol rozšíriť rodinnú farmu na pestovanie sadeníc ovocných stromov. Sadenice čerešní, hrušiek a jabloní predáva na trhu v Kišiňove.

„Som spokojný s poskytnutou pomocou a nechcem sa vrátiť do zahraničia“ hovorí Vitalie.

Pozrite si film o návrate Vitaliea a pomoci IOM (film zo série Príbehy migrantov po návrate domov):

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Alexander z Moldavska: Pomoc s obnovením zváračskej dielne

Alexander žil v Moldavsku – v regióne Podnestersko. Odišiel do zahraničia a tri roky pracoval v rôznych krajinách Európy ako zvárač, mechanik a stavbár.
čítaj ďalej…

Alexandra z Moldavska: Vďaka IOM mám kde žiť

Pani Alexandra pochádza z Moldavska, ktoré patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy. Prišla na Slovensko, aby zarobila peniaze a splatila dlhy.
čítaj ďalej…

George z Moldavska: Predaj a preprava ovocia a zeleniny

George Racila pochádza z Moldavska, ktoré patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy. Pre zlú ekonomickú situáciu sa rozhodol opustiť Moldavsko a hľadať si prácu v Európe.
čítaj ďalej…