Skúsenosti s návratom

pomoc IOM po návrate domov Moldavsko rekonštrukcia domu

Alexandra z Moldavska: Vďaka IOM mám kde žiť

Pani Alexandra pochádza z Moldavska, ktoré patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy. Prišla na Slovensko, aby zarobila peniaze a splatila dlhy. „Na Slovensku som žila 13 rokov načierno, pracovala som ako upratovačka a splatila som všetky dlhy , ktoré som mala v Moldavsku,” hovorí Alexandra.

Začiatkom roka 2012 ju zaistila cudzinecká polícia a hrozila jej deportácia späť do Moldavska. V tejto situácii požiadala o pomoc IOM, ktorá jej pomohla vrátiť sa domov v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií.

„Na začiatku som tomu neverila, no nemala som čo stratiť…,“

priznáva svoju počiatočnú nedôveru pani Alexandra. Po návrate, ktorý bezplatne zabezpečila IOM sa jej pochybnosti stratili.

Pomoc zo strany IOM pokračovala aj po návrate do Moldavska, kde na ňu čakal zničený a neobývateľný rodičovský dom: „Nemala som nič, všetko bolo rozbúrané a v katastrofálnom stave. IOM mi zabezpečila stavebný materiál a ja som všetko opravila. IOM úplne zmenila môj život v Moldavsku, vďaka nim mám kde žiť.“

Pozrite si video o príbehu tejto ženy a pomoci IOM:

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Vitalie z Moldavska: Každému by mali pomôcť

Pán Vitalie odišiel za prácou na Slovensko z juhovýchodu Moldavska, ktoré patrí medzi priemyselne najmenej rozvinuté a najchudobnejšie krajiny Európy.
čítaj ďalej…

Alexander z Moldavska: Pomoc s obnovením zváračskej dielne

Alexander žil v Moldavsku – v regióne Podnestersko. Odišiel do zahraničia a tri roky pracoval v rôznych krajinách Európy ako zvárač, mechanik a stavbár.
čítaj ďalej…

George z Moldavska: Predaj a preprava ovocia a zeleniny

George Racila pochádza z Moldavska, ktoré patrí medzi najchudobnejšie krajiny Európy. Pre zlú ekonomickú situáciu sa rozhodol opustiť Moldavsko a hľadať si prácu v Európe.
čítaj ďalej…