Skúsenosti s návratom

pomoc IOM migrantom po návrate domov Irak

Samer z Iraku: Pomoc IOM zohrala v mojom živote veľkú úlohu

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Samer Hasani sa doma v Iraku ocitol v zložitej osobnej situácii. Rozhodol sa odísť do Európy, na túto cestu si dlho šetril peniaze. Podarilo sa mu vycestovať, no bez povolenia na pobyt ho zaistili na Slovensku. Zvažoval viaceré možnosti, nakoniec sa obrátil na IOM a požiadal o pomoc pri návrate domov. IOM zabezpečila Samerovi náhradný cestovný doklad a letenky na cestu domov.

Po návrate do Iraku sa Samer venoval dokončeniu svojho štúdia na univerzite, ale pre nedostatok financií sa rozhodol zamestnať sa. Obrátil sa na IOM a požiadal o reintegračnú pomoc. Rozhodol sa pre vstup do partnerstva s už rozbehnutým holičstvom, kde začal aj pracovať. Vďaka jeho predchádzajúcim skúsenostiam a kvalitným službám, si rýchlo získal stálu klientelu. Samer tvrdo pracuje na dosiahnutí svojich cieľov. Plánuje si zlepšiť angličtinu a prihlásiť sa na ďalšie kurzy kaderníckej a holičskej práce. Verí, že si časom otvorí vlastný salón.

Samer má vďaka reintegračnej pomoci stály príjem, z ktorého dokáže podporiť aj svoju rodinu. Do budúcnosti plánuje rozvíjať svoje služby. „Práca ma veľmi baví a pomoc IOM zohrala v mojom živote veľkú úlohu,“ vyjadril sa.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

reintegračná pomoc IOM po návrate domov Irak

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Faisal z Afganistanu: Som spokojný, mám prácu v potravinách a stabilný príjem

Faisal ušiel z Afganistanu, keď mal 14 rokov. Jeho rodina čelila hrozbám a rozhodla sa poslať ho do bezpečia, v nádeji, že v Európe bude mať lepší život.
čítaj ďalej…