Skúsenosti s návratom

pomoc IOM migrantom po návrate domov Irak

Samer z Iraku: Pomoc IOM zohrala v mojom živote veľkú úlohu

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Samer Hasani sa doma v Iraku ocitol v zložitej osobnej situácii. Rozhodol sa odísť do Európy, na túto cestu si dlho šetril peniaze. Podarilo sa mu vycestovať, no bez povolenia na pobyt ho zaistili na Slovensku. Zvažoval viaceré možnosti, nakoniec sa obrátil na IOM a požiadal o pomoc pri návrate domov. IOM zabezpečila Samerovi náhradný cestovný doklad a letenky na cestu domov.

Po návrate do Iraku sa Samer venoval dokončeniu svojho štúdia na univerzite, ale pre nedostatok financií sa rozhodol zamestnať sa. Obrátil sa na IOM a požiadal o reintegračnú pomoc. Rozhodol sa pre vstup do partnerstva s už rozbehnutým holičstvom, kde začal aj pracovať. Vďaka jeho predchádzajúcim skúsenostiam a kvalitným službám, si rýchlo získal stálu klientelu. Samer tvrdo pracuje na dosiahnutí svojich cieľov. Plánuje si zlepšiť angličtinu a prihlásiť sa na ďalšie kurzy kaderníckej a holičskej práce. Verí, že si časom otvorí vlastný salón.

Samer má vďaka reintegračnej pomoci stály príjem, z ktorého dokáže podporiť aj svoju rodinu. Do budúcnosti plánuje rozvíjať svoje služby. „Práca ma veľmi baví a pomoc IOM zohrala v mojom živote veľkú úlohu,“ vyjadril sa.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

reintegračná pomoc IOM po návrate domov Irak

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Hassan z Iraku: Nevedeli sme, aká budúcnosť nás čaká. S pomocou IOM sme sa postavili na vlastné nohy

Situácia doma bola nestabilná a zhoršovali sa aj podmienky a vyhliadky na život, rozhodli sa preto odísť.
čítaj ďalej…