Skúsenosti s návratom

Ricky Lagarde z Filipín: Po návrate s pomocou IOM môžem zabezpečiť svoju rodinu

Pán Lagarde odcestoval z Filipín na Slovensko, aby zarobil peniaze na živobytie. Počas vyše šiestich rokov vystriedal viacero zamestnaní – pracoval ako čašník, vodič alebo skladník. Po komplikáciách so zamestnávateľom sa dostal do situácie, keď ostal bez mzdy a bez povolenia na pobyt. Vtedy sa rozhodol pre návrat domov a obrátil sa na IOM.
IOM ho zaregistrovala do programu asistovaných dobrovoľných návratov a do dvoch týždňov od registrácie mu pomohla vrátiť sa na Filipíny. Po šiestich rokoch sa okrem svojej rodiny a priateľov stretol prvýkrát aj so synom, ktorý sa narodil až po jeho odchode z domova.
Spolu s pracovníkom IOM vypracoval reintegračný plán. Pán Lagarde sa rozhodol pre nákup trojkolky – obľúbeného dopravného prostriedku na Filipínach, s ktorou poskytuje taxi služby. Okrem trojkolky mu IOM zabezpečila aj licenciu na prepravu osôb a náhradné diely pre prípadné opravy v budúcnosti.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Shota z Gruzínska: Využili sme príležitosť, ktorá nám úplne zmenila život

Aj Shota sa rozhodol hľadať lepšie platenú prácu v zahraničí a privyrobiť si tak peniaze pre svoju rozrastajúcu sa rodinu. Prisľúbili mu prácu v automobilke, preto neváhal a pricestoval na Slovensko.
čítaj ďalej…

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.
čítaj ďalej…