Skúsenosti s návratom

Ricky Lagarde z Filipín: Po návrate s pomocou IOM môžem zabezpečiť svoju rodinu

Pán Lagarde odcestoval z Filipín na Slovensko, aby zarobil peniaze na živobytie. Počas vyše šiestich rokov vystriedal viacero zamestnaní – pracoval ako čašník, vodič alebo skladník. Po komplikáciách so zamestnávateľom sa dostal do situácie, keď ostal bez mzdy a bez povolenia na pobyt. Vtedy sa rozhodol pre návrat domov a obrátil sa na IOM.
IOM ho zaregistrovala do programu asistovaných dobrovoľných návratov a do dvoch týždňov od registrácie mu pomohla vrátiť sa na Filipíny. Po šiestich rokoch sa okrem svojej rodiny a priateľov stretol prvýkrát aj so synom, ktorý sa narodil až po jeho odchode z domova.
Spolu s pracovníkom IOM vypracoval reintegračný plán. Pán Lagarde sa rozhodol pre nákup trojkolky – obľúbeného dopravného prostriedku na Filipínach, s ktorou poskytuje taxi služby. Okrem trojkolky mu IOM zabezpečila aj licenciu na prepravu osôb a náhradné diely pre prípadné opravy v budúcnosti.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Faisal z Afganistanu: Som spokojný, mám prácu v potravinách a stabilný príjem

Faisal ušiel z Afganistanu, keď mal 14 rokov. Jeho rodina čelila hrozbám a rozhodla sa poslať ho do bezpečia, v nádeji, že v Európe bude mať lepší život.
čítaj ďalej…