Skúsenosti s návratom

pomoc migrantom po návrate domov Vietnam

Phuong z Vietnamu: S vlastným malotraktorom už dokážame obrobiť polia sami

Pani Phuong v roku 2017 opustila rodnú provinciu Ha Tinh, ktorá pre náročné prírodné podmienky patrí k najchudobnejším provinciám vo Vietname. Členitý reliéf tejto časti krajiny spojený s chladnými zimami a veľmi teplými letami nútia mnohých, predovšetkým mladších obyvateľov, hľadať zdroj obživy za hranicami krajiny.

Pri ceste do Nemecka zadržali pani Phuong na Slovensku spolu s ďalšími občanmi Vietnamu. Pri zvážení možností sa ako jedna z prvých z tejto skupiny rozhodla pre dobrovoľný návrat zo Slovenska do Vietnamu s pomocou IOM.

IOM okrem asistencie pri návrate ponúkla pani Phuong aj ďalšiu podporu, ktorú mohla využiť na začiatok nového života po návrate do Vietnamu. Do úvahy pripadalo niekoľko možností využitia pomoci, medzi nimi aj podpora vzdelávania, ktorá zvýši jej šance zarábať si na živobytie. Po dohode s rodičmi sa pani Phuong nakoniec rozhodla pre zakúpenie malotraktora, ktorý jej rodina potrebuje na obrábanie ryžových polí:

„Vlastný malotraktor ušetrí mojej rodine nielen financie, ktoré by sme za obrábanie polí zaplatili iným farmárom, ale môžeme ponúkať obrábanie či dopravné služby aj ďalším roľníkom bez vlastného vybavenia.“

Aj napriek náročným životným podmienkam dokáže pani Phuong a jej rodina s podporou od IOM obrobiť svoje polia rýchlejšie, s využitím vlastnej techniky ušetriť a získať ďalšie príjmy zo svojich služieb pre druhých.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

My z Vietnamu: Som šťastná, že som sa mohla vrátiť k svojim deťom

Pani My opustila Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil.
čítaj ďalej…

Xuan Quynh z Vietnamu: Išiel som za prácou, aby som pomohol rodine

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. Pôvodne chcel ísť za prácou do Veľkej Británie, aby zarobil peniaze pre svoju rodinu.
čítaj ďalej…