Skúsenosti s návratom

Gustavo z Paraguaja: Založenie autoservisu

Gustavo Ibarra prišiel na Slovensko na pozvanie slovenských podnikateľov, aby im pomohol založiť farmu na pestovanie topinambúr.

Po tom, ako sa mu nepodarilo získať potrebné povolenie, sa rozhodol pre návrat domov. Na Slovensku vypracoval s pracovníkmi IOM reintegračný plán na založenie autoopravárenskej dielne. Misia IOM v Asuncióne, Paraguaj mu pomohla pri realizácii jeho plánu a nakúpila prístroje a zariadenia nutné na prevádzku jeho dielne – medzi inými elektrický zvárací agregát, kompresor, hydraulický zdvihák, karbónovú brúsku, pneumatiky, disky na pneumatiky a iné vybavenie. Podľa monitoringu reintegračnej pomoci Gustavov priemerný mesačný zisk z prevádzky dielne predstavuje 340 USD. Gustavo z toho dokáže uživiť svoju partnerku a ich malú dcérku.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Lavra z Ukrajiny: Všetko som podriadila tomu, aby som podporila svoju dcéru

Pani Lavra odišla z Ukrajiny do zahraničia za prácou v minulosti už niekoľkokrát. V roku 2020 pre tento krok rozhodla opäť, aby zarobila na svoje živobytie a na štúdium svojej dcéry.
čítaj ďalej…

Shota z Gruzínska: Využili sme príležitosť, ktorá nám úplne zmenila život

Aj Shota sa rozhodol hľadať lepšie platenú prácu v zahraničí a privyrobiť si tak peniaze pre svoju rozrastajúcu sa rodinu. Prisľúbili mu prácu v automobilke, preto neváhal a pricestoval na Slovensko.
čítaj ďalej…

Ivan z Ukrajiny: Po návrate domov som najviac potreboval ubytovanie a prácu. S pomocou IOM som získal oboje

Ivan prišiel o povolenie na pobyt na Slovensku. Spolu s tým mu bol udelený aj zákaz vstupu do Európskej únie.
čítaj ďalej…