Skúsenosti s návratom

Gustavo z Paraguaja: Založenie autoservisu

Gustavo Ibarra prišiel na Slovensko na pozvanie slovenských podnikateľov, aby im pomohol založiť farmu na pestovanie topinambúr.

Po tom, ako sa mu nepodarilo získať potrebné povolenie, sa rozhodol pre návrat domov. Na Slovensku vypracoval s pracovníkmi IOM reintegračný plán na založenie autoopravárenskej dielne. Misia IOM v Asuncióne, Paraguaj mu pomohla pri realizácii jeho plánu a nakúpila prístroje a zariadenia nutné na prevádzku jeho dielne – medzi inými elektrický zvárací agregát, kompresor, hydraulický zdvihák, karbónovú brúsku, pneumatiky, disky na pneumatiky a iné vybavenie. Podľa monitoringu reintegračnej pomoci Gustavov priemerný mesačný zisk z prevádzky dielne predstavuje 340 USD. Gustavo z toho dokáže uživiť svoju partnerku a ich malú dcérku.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Ahmad z Afganistanu: V obchode s obuvou som pracoval už na strednej škole

Pán Ahmad Abassi sa v čase dospievania pustil do štúdia na strednej škole. Snažil sa získať peniaze na štúdiá ako brigádnik v obchode s obuvou.
čítaj ďalej…