Skúsenosti s návratom

migrant z Afganistanu pomoc po návrate domov

Faisal z Afganistanu: Som spokojný, mám prácu v potravinách a stabilný príjem

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Faisal ušiel z Afganistanu, keď mal 14 rokov. Jeho rodina čelila hrozbám a rozhodla sa poslať ho do bezpečia, v nádeji, že v Európe bude mať lepší život. Cesta cez Irán a Turecko preňho nebola ľahká a na ďalšiu cestu si musel zarobiť. Pomocnými prácami na farmách v Turecku strávil viac ako dva roky.

Faisalovi sa konečne podarilo dostať sa do Európy, ale bol bez dokladov. Zadržali ho a na Slovensku ho umiestnili v Medzilaborciach v špecializovanom zariadení pre maloletých migrantov bez sprievodu. Dlhodobé odlúčenie od rodiny, smútok a jazyková bariéra sa podpísali pod jeho rozhodnutie vrátiť sa domov. Rozhodol sa požiadať o pomoc IOM.

IOM Slovensko v spolupráci s misiami v Kábule a Džalalabáde zapojila do prípravy návratu neplnoletého Faisala aj jeho rodičov. Spolu pripravili plán aj formality potrebné pre jeho návrat.

Po návrate domov sa Faisal dohodol na spolupráci s majiteľom potravín, v ktorých pracoval už pred svojím odchodom z Afganistanu. Vďaka príspevku od IOM vstúpil do partnerstva s obchodom, z čoho získal stabilnú prácu a mesačný zárobok. Z neho vie pokryť svoje výdavky a pomáhať svojim rodičom aj šiestim súrodencom.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM, v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

Skúsenosti s návratom


Ahmad z Afganistanu: V obchode s obuvou som pracoval už na strednej škole

Pán Ahmad Abassi sa v čase dospievania pustil do štúdia na strednej škole. Snažil sa získať peniaze na štúdiá ako brigádnik v obchode s obuvou.
čítaj ďalej…