Skúsenosti s návratom

Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Emre z Gruzínska získal v roku 2015, štipendium na univerzite v Bratislave. Štipendium ani príležitostné brigády nedokázali pokryť jeho životné náklady. Komplikovanú finančnú situáciu vyriešili jeho rodičia predajom svojho auta. Pre jazykovú bariéru Emre nedokázal pokračovať v štúdiu. S koncom štúdia mu zaniklo aj povolenie na pobyt na Slovensku a ostal aj bez finančných prostriedkov. Obrátil sa na IOM, ktorá mu pomohla vrátiť sa do Gruzínska a ponúkla mu pomoc pri reintegrácii po návrate.

Emre sa rozhodol využiť podporu na zakúpenie auta a rozšírenie služieb hostela v Kutaisi, ktorý prevádzkovali jeho rodičia. Uvedomil si veľký potenciál v poskytovaní služieb pre turistov a auto začali používať nielen na letiskový transfer, ale aj na poznávacie výlety po okolí mesta. S pomocou IOM, tak Emre získal stabilný príjem.

„Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí. Už nemusím rozmýšľať nad vycestovaním do zahraničia za lepšou prácou. Mám doma prácu, ktorá ma baví a žije z nej celá rodina,“ hovorí Emre.

Uvažuje ako čo najlepšie využiť zakúpené auto a rozmýšľa nad organizáciou zájazdov pre väčšie skupiny turistov po celom Gruzínsku.

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

 

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Ahmad z Afganistanu: V obchode s obuvou som pracoval už na strednej škole

Pán Ahmad Abassi sa v čase dospievania pustil do štúdia na strednej škole. Snažil sa získať peniaze na štúdiá ako brigádnik v obchode s obuvou.
čítaj ďalej…