Skúsenosti s návratom

reintegračná pomoc po návrate domov Gruzínsko

Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Predstavujeme Vám krátke príbehy migrantov, ktorí sa s pomocou IOM vrátili zo Slovenska domov a využili pomoc aj po návrate.

Emre z Gruzínska získal v roku 2015, štipendium na univerzite v Bratislave. Štipendium ani príležitostné brigády nedokázali pokryť jeho životné náklady. Komplikovanú finančnú situáciu vyriešili jeho rodičia predajom svojho auta. Pre jazykovú bariéru Emre nedokázal pokračovať v štúdiu. S koncom štúdia mu zaniklo aj povolenie na pobyt na Slovensku a ostal aj bez finančných prostriedkov. Obrátil sa na IOM, ktorá mu pomohla vrátiť sa do Gruzínska a ponúkla mu pomoc pri reintegrácii po návrate.

Emre sa rozhodol využiť podporu na zakúpenie auta a rozšírenie služieb hostela v Kutaisi, ktorý prevádzkovali jeho rodičia. Uvedomil si veľký potenciál v poskytovaní služieb pre turistov v tejto lokalite. Z tohto dôvodu začali auto používať nielen na letiskový transfer, ale aj na poznávacie výlety po okolí mesta. S pomocou IOM, tak Emre získal stabilný príjem.

„Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju hľadať v zahraničí. Už nemusím rozmýšľať nad vycestovaním do zahraničia za lepšou prácou. Mám doma prácu, ktorá ma baví a žije z nej celá rodina,“ hovorí Emre.

Uvažuje ako čo najlepšie využiť zakúpené auto a rozmýšľa nad organizáciou zájazdov pre väčšie skupiny turistov po celom Gruzínsku.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM, v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke  www.avr.iom.sk v sekcii Skúsenosti.

 

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Faisal z Afganistanu: Som spokojný, mám prácu v potravinách a stabilný príjem

Faisal ušiel z Afganistanu, keď mal 14 rokov. Jeho rodina čelila hrozbám a rozhodla sa poslať ho do bezpečia, v nádeji, že v Európe bude mať lepší život.
čítaj ďalej…