Skúsenosti s návratom

Ahmad z Afganistanu: V obchode s obuvou som pracoval už na strednej škole

Pán Ahmad Abassi sa v čase dospievania pustil do štúdia na strednej škole. Snažil sa získať peniaze na štúdiá ako brigádnik v obchode s obuvou. Príjem mu však nestačil a jeho rodina si nemohla dovoliť financovať jeho vzdelávanie.

Ahmad opustil Afganistan a požiadal na Slovensku o azyl. Jeho žiadosť bola neúspešná, preto sa rozhodol pre návrat do Afganistanu. Po návrate domov získal od IOM podporu, z ktorej si zakúpil tovar a vstúpil do partnerstva s majiteľom obchodu s obuvou.

Ahmad získal podiel na zisku obchodu kde aj pracuje, pričom využíva svoje stredoškolské pracovné skúsenosti.

„Som spokojný. S podporou IOM som získal príjem a zo zarobených peňazí sa mi darí živiť seba a podporovať aj môjho otca,“ hovorí Ahmad.

Viac informácií, ako IOM pomáha migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov: www.avr.iom.sk.

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Skúsenosti s návratom


Kata zo Srbska: Teraz sa môžem sústrediť na prácu, ktorá ma uživí

Kata odišla zo Srbska, keď mala 21 rokov, žila s mamou a študovala právo. Na štúdium sa snažila zarobiť si brigádami, ale nestačilo to.
čítaj ďalej…

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil.
čítaj ďalej…

Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Emre z Gruzínska získal v roku 2015, štipendium na univerzite v Bratislave. Štipendium ani príležitostné brigády nedokázali pokryť jeho životné náklady.
čítaj ďalej…