V roku 2016 sa za pomoci IOM vrátilo dobrovoľne domov 116 cudzincov

V roku 2016 IOM pomohla dobrovoľne sa vrátiť zo Slovenska do krajiny pôvodu 116 cudzincom. Najviac ich smerovalo do Iraku (70), Alžírska (9) a na Ukrajinu (9), spolu do 18 rôznych krajín.

IOM poskytla cudzincom pomoc pri vybavení náhradných cestovných dokladov, zabezpečila cestovné lístky, ubytovanie, stravu, oblečenie a zdravotnú starostlivosť a realizovala ich samotný návrat do krajiny pôvodu: prepravu v rámci Slovenska, asistenciu na letisku pri odlete a tranzite a v prípade potreby aj ich prepravu v krajine pôvodu.

Za obdobie 2004-2016 IOM tak celkovo realizovala 1 374 návratov. V roku 2016 bol po prvýkrát uskutočnený návrat do Alžírska, čím sa celkový počet krajín návratu za celé obdobie zvýšil na 62.

Prečítajte si tiež: Štatistiky programu AVRR od roku 2004.

 

IOM poskytuje navrátilcom aj reintegračnú podporu, ktorú môžu využiť po návrate domov, aby zabezpečili základné životné potreby a zlepšili životnú situáciu seba a svojich rodín.

V roku 2016 IOM poskytla reintegračnú pomoc 20 jednotlivcom alebo rodinám v celkovej hodnote 31 483,26 eur. Pomoc využili cudzinci po návrate do Iraku, Vietnamu, Indie, Afganistanu, Ruska, Iránu, Thajska, Brazílie, Peru, Bieloruska, na Ukrajinu a po prvýkrát aj na Kubu a Filipíny. Najväčší záujem navrátilcov bol o podporu pri rozbehnutí malých podnikateľských aktivít, o materiálnu pomoc a o vzdelávacie kurzy.

Od roku 2004 do konca roku 2016 IOM pomohla pri reintegrácii po návrate 204 jednotlivcom alebo rodinám v 28 krajinách na celom svete. Bola im poskytnutá reintegračná pomoc v hodnote 312 147,96 eur.

Príbehy migrantov

Filmy – Príbehy migrantov

Fotogaléria

Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu (individuálny projekt).

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.

Asistované dobrovoľné návraty a reintegrácie
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensku